Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Monica z miasteczka Luzino. Mam przejechane 14904.00 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią brak danych. i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Monica.bikestats.pl

Dolina Słupi

Sobota, 6 czerwca 2015 · dodano: 26.06.2015 | Komentarze 7


Do Słupska dojeżdżamy pociągiem, by stamtąd ruszyć "Szlakiem elektrowni wodnych" prowadzącym Doliną rzeki Słupi ze Słupska do Soszycy.

Pierwsze 30 km, do Krzyni, było w miarę ciekawe, to znaczy rodzaj dróg był urozmaicony: szutry, wąskie ścieki czy też odcinki bardzo piaszczyste, natomiast atrakcji po drodze właściwie żadnych, a rzekę przecinamy tylko raz... Jednak kolejne 30 km nas rozczarowało, niby są to leśne szutry ale jakieś takie monotonne, miejscami droga jest bardzo szeroka, prawie jak na leśnej autostradzie, do tego płasko i prosto... No i upał tego dnia doskwierał, 30 stopni było z pewnością, a w tych iglastych lasach miałyśmy wrażenie, że nie ma czym oddychać (mimo że jednocześnie wiatr był spory). Przez ostatnie 20 km naszym głównym marzeniem było, by już w końcu wyjechać z tego lasu... Niestety nie miałysmy żadnej mapy tych terenów, żeby sobie zmienić i urozmaicić trasę, gdyż plan był taki, by jechać po prostu tym szlakiem, więc teraz musiałyśmy się go trzymać. Poza tym nie zobaczyłyśmy żadnych z tych atrakcji, które miały być na tym szlaku: jeziora lobeliowe, przełomy Słupi itd...Okazało się, że wszystko to było gdzieś w okolicach szlaku i trzeba było dysponować mapą, żeby ewentualnie zjechać ze szlaku i odwiedzać inne miejsce... Przy szlaku tak naprawdę były tylko dwa jezioro: Głębokie i Krzynia (choć właściwie Krzynia też nie jest zaraz przy szlaku), 2 elektrownie (no 3 licząc z tą w Soszycy, ale akurat elektrownie mało mnie interesowały, bardziej miejsca ciekawe przyrodniczo) i raptem przez te 70 km tylko 3 razy widziałyśmy Słupię! A myślałam, że szlak będzie biegł wzdłuż rzeki... No cóż tak sobie myślałam, a było nieco inaczej...Nie mówię, że nie warto przejechać tego szlaku ale mnie i siostrę jednak rozczarował, bo wyglądał inaczej niż to sobie wyobraziłyśmy po przeczytaniu opisu, no i dla nas monotonny. Ucieszyłyśmy się jak wyjechałyśmy w Soszycy i zaczęłyśmy kierować się na Kaszuby właściwe, stopniowo samopoczucie się nam poprawiało, gdyż teren był coraz ciekawszy i nadchodził piękny ciepły wieczór ;-)

Trasa: Słupsk - Krępa Słupska - Leśny Dwór - Krzynia - Gałęźnia Mała - Godzierz Duża - Gałęzów – Jasień – Rudki – Stara Huta – Gowidlino – Łyśniewo Sierakowickie – Załakowo – Kamienica Królewska – Niepoczołowice – Linia – Strzepcz – Pobłocie – Wyszecino - Luzino


Ratusz w Słupsku
Ratusz w Słupsku © Monica

Bogusław X Wielki przed Zamkiem Książąt Pomorskich  - Książę Pomorza, Kaszubów i Wendów
Bogusław X Wielki przed Zamkiem Książąt Pomorskich - Książę Pomorza, Kaszubów i Wendów © Monica

Dawny spichlerz
Dawny spichlerz © Monica

Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" - początek "Szlaku najstarszych elektrowni wodnych" © Monica

Szlak Dolina Słupi
Szlak Dolina Słupi © Monica

Szlak Dolina Słupi
Szlak Dolina Słupi © Monica

Rzeka Słupia
Rzeka Słupia © Monica

Na szlaku - jeden z najprzyjemniejszych odcinków
Na szlaku - jeden z najprzyjemniejszych odcinków © Monica

Na szlaku gdzieś za Leśnym Dworem
Na szlaku gdzieś za Leśnym Dworem © Monica

Pomiędzy Leśnym Dworem a Krzynią
Pomiędzy Leśnym Dworem a Krzynią © Monica

Elektrownia wodna w Krzyni
Elektrownia wodna w Krzyni © Monica

Słupia
Słupia © Monica

Jezioro Krzynia
Jezioro Krzynia © Monica

Słupia w miejscowości Gałęźnia Mała
Słupia w miejscowości Gałęźnia Mała © Monica

Tablica upamiętniająca spływ kajakowy Słupią Jana Pawła II w 1964r
Tablica upamiętniająca spływ kajakowy Słupią Jana Pawła II w 1964r. © Monica

Elektrownia wodna w Gałęźni Małej
Elektrownia wodna w Gałęźni Małej - największa elektrownia w kaskadzie rzeki Słupi © Monica

Na trasie pomiędzy Gałęźnia Małą a Gałęzowem
Na trasie pomiędzy Gałęźnią Małą a Gałęzowem © Monica

Niepoględzie - obiekt hydrotechniczny na Jeziorze Głębokim
Niepoględzie - obiekt hydrotechniczny na Jeziorze Głębokim © Monica

W Gałęzowie - chyba ;-)
W Gałęzowie - chyba ;-) © Monica

Jeszcze na szlaku
Jeszcze na szlaku © Monica

Gdzieś pomiędzy Rudką a Starą Hutą
Gdzieś pomiędzy Rudką a Starą Hutą © Monica

Sianokosy
Sianokosy © Monica

Łyśniewo Sierakowickie
Łyśniewo Sierakowickie © Monica

Jezioro Trzcinowe
Jezioro Trzcinowe © Monica

Jezioro Niepoczołowickie
Jezioro Niepoczołowickie © Monica






Komentarze
Monica
| 19:43 poniedziałek, 29 czerwca 2015 | linkuj Jedreks - O to Ty rodowity słupszczanin jesteś! nic dziwnego, że znasz tamtejsze "smaczki" ;-)
jedreks
| 13:46 poniedziałek, 29 czerwca 2015 | linkuj Przez młodsze pół życia mieszkałem niedaleko słupskiego zamku. A w lesie między Słupskiem a Lubuniem znam niemal każdą ścieżkę ;-)
Monica
| 13:35 poniedziałek, 29 czerwca 2015 | linkuj Zarazek - Dokładnie ;-) Myślę też, że spory wpływ na nasze zniechęcenie miała temperatura.

Jedreks - Widzę, że dobrze znasz te tereny. Już kiedyś polecałeś też Swołowo w okolicy Słupska. Może jak pozbieram trochę tych miejsc, które warto odwiedzić, zakupię mapę i się jeszcze wybiorę w te okolice, już dobrze przygotowana ;-)
zarazek
| 08:16 poniedziałek, 29 czerwca 2015 | linkuj Na twoich zdjęciach ta okolica wygląda ładnie, ale lasy faktycznie niekiedy potrafią być monotonne. Tak mi się np. kojarzy Puszcza Białowieska - wiadomo jest przepiękna, drzewa ogromne, ale te proste jak drut leśne drogi po horyzont...
jedreks
| 05:36 niedziela, 28 czerwca 2015 | linkuj Całkiem zacny kilometraż Wam wyszedł! Rzeczywiście szkoda, że nie miałyście mapy, atrakcje w Dolinie Słupi nie są tak oczywiste jak na Kaszubach ;-). Tu trzeba wiedzieć gdzie są "smaczki" jak np Rezerwat Huczek - rzut beretem od elektrowni w Gałąźni Małej. A zdjęcia przepiękne - ja lubię te lasy :-D
grigor86
| 21:01 sobota, 27 czerwca 2015 | linkuj Jak zwykle jestem pod mega wrażeniem Twoich wycieczek! Pięknie Monica!
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!