Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Monica z miasteczka Luzino. Mam przejechane 14904.00 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią brak danych. i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Monica.bikestats.pl

Elbląg - Frombork - Braniewo dz.1

Piątek, 7 czerwca 2013 · dodano: 21.01.2014 | Komentarze 8


Wiosną zachciało mi się pojechać w jakieś nowe okolice, choćby na krótko i niedaleko.
Wybór padł na Warmię, która jest tak blisko, a ja byłam tam tylko jeden raz na jednodniowej pielgrzymce autokarowej. Mogłyśmy tam spędzić tylko 3 dni, więc postanowiłyśmy pojechać pociągiem do Elbląga, a stamtąd udać się w najbliższe okolice w kierunku Olsztyna, z Olsztyna powrót również pociągiem.
Chodziło oczywiście również o to, aby pozwiedzać tamtejsze różne zabytki, zwłaszcza Zespół Katedralny we Fromborku, zamek w Lidzbarku oraz rynek i kościół w Ornecie.

Plan był następujący:
Dzień 1. Elbląg - Kadyny - Tolkmicko - Frombork - Braniewo
Dzień 2. Braniewo - Pieniężno - Orneta - Lidzbark Warmiński
Dzień 3. Lidzbark Warmiński - Olsztyn

Dzień 1.
Z Elbląga aż do wsi Łęcze jechałyśmy cały czas zielonym Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R1, który biegł asfaltem. W Łęczu zjechałyśmy ze szlaku, udając się w kierunku miejscowości Pagórki, gdzie wjechałyśmy na teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Biegnącym tam szlakiem przez Rezerwaty: Buki Wysoczyzny Elbląskiej oraz Las Kadyński dojechałyśmy do Kadyn.
Z Kadyn do Tolkmicka można było jechać albo ulicą (dr. 503), co nie bardzo mi się uśmiechało, bo była dość ruchliwa, albo wałem przeciwpowodziowym, który biegł nad Zalewem Wiślanym. Stwierdziłam, że ta druga opcja oczywiście brzmi przyjemniej i z niej chciałyśmy skorzystać. Niestety długo nie mogłyśmy znaleźć wału, pogubiłyśmy się w nadbrzeżnych łąkach, potem jacyś panowie nas pokierowali w innym kierunku, dojechałyśmy tam, ale wału nadal nie ma, więc jedziemy jakąś płytową ścieżką wzdłuż  Zalewu, opadają nas chmary zielonych pasikoników, jedziemy i jedziemy, ja już jestem zniechęcona, nie chce mi się szukać ani wału ani wracać do ulicy, bo daleko. Postanowiamy więc jechać tą ścieżką, bo jakby nie było prowadzi w dobrym kierunku, innego nie ma, dokądś nas w końcu zaprowadzi... W końcu po pół godzinie dochodzimy do wniosku, że to pewnie jest ten wał :-) Blondynki... ;-) No cóż, wyobrażałam sobie, że taki wał to będzie wyglądał tak jak np. w Gdyni, a nie taka niepozorna dróżka.
Z Tolkmicka do Chojnowa znów jedziemy ulicą, potem wjeżdżamy na Trangraniczny Szlak Rowerowy R64, który pokrywa się z pieszym "szlakiem kopernikowskim", którym dojeżdżamy do Fromborka. Szlak miejscami bardzo piaszczysty, co dla nas jest męczące, bo musimy pchać rowery, do tego ciepło i goni nas już czas, żeby zdążyć do Fromborka przed zamknięciem kas... Wreszcie zziajane docieramy na miejsce. No a z Fromborka do Braniewa to już spokojnie, bez pośpiechu, ulicą.


Pogoda dopisywała przez cały czas, tylko pierwszy dzień był jakiś mglisty, zachmurzony, ale ciepły.

Przed dworcem PKP w Elblągu
Przed dworcem PKP w Elblągu © Monica

Katedra p.w. św. Mikołaja w Elblągu
Katedra p.w. św. Mikołaja w Elblągu © Monica

Początki kościoła sięgają poł. XIII w. Przez dwa stulecia kościół był stopniowo rozbudowywany z dwukrotną zmianą programu przestrzennego. W 1777r. miał miejsce ogromny pożar, który zniszczył kościół prawie doszczętnie. Kościół odbudowano w innym kształcie, próbowano mu nadać wystój barokowy. Kolejne wojny i kolejne burzliwe dzieje. Podczas zdobywania Elbląga przez Armię Czerwoną, w dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego 1945  katedra została doszczętnie wypalona.

Brama Targowa
Brama Targowa z XIV w. Stanowiła fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. © Monica

Za rękę z legendarnym obrońcą Elbląga ;-)
Za rękę z legendarnym obrońcą Elbląga ;-) © Monica

Ten niepozorny uśmiechnięty jegomość to Piekarczyk, który podobno w 1521r. przeciął łopatą linę podtrzymującą kratę w Bramie Targowej, dzięki czemu udaremnił najazd wojsk zakonu krzyżackiego na Elbląg.

Kamieniczki na Starym Rynku
Kamieniczki na Starym Rynku © Monica

Dom podcieniowy w Łęczu
Dom podcieniowy w Łęczu © Monica

Tradycyjne domy podcieniowe w Łęczu pochodzą z XVIII i XIX w. Szczerze mówiąc nie wiem ile lat ma akurat ten.  Miałyśmy w tej miejscowości znaleźć cały zespół tych domów, ale tak z bliska trafiłyśmy tylko na ten i jeszcze jeden, z którego zostały resztki po niedawnym pożarze. Jeszcze jeden widziałyśmy ale w pewnej odległości.

W rezerwacie
W rezerwacie "Buki Wysoczyzny Elbląskiej" © Monica

W rezerwacie
W rezerwacie "Kadyński las" © Monica

Wspólna fotka ;-)
Wspólna fotka ;-) © Monica

Rezydencja w Kadynach
Rezydencja w Kadynach © Monica

Posiadłości kadyńskie od XV w. do pocz. XVII w. były własnością rodu Bażyńskich. Otrzymał je od krzyżaków w 1431r. rycerz Jan Bażyński w zamian za długi zakonu. Później właściciele Kadyn się zmieniali, aż w 1898r. stały się one własnością cesarza Wilhelma II. Wówczas nastąpił okres świetności w rozwoju wsi, a przebudowany pałac stał się letnią rezydencją rodziny cesarskiej.

Dąb im. Jana Bażyńskiego w Kadynach, ma prawie 700 lat
Dąb im. Jana Bażyńskiego w Kadynach, ma prawie 700 lat © Monica

Zalew wiślany w okolicy Kadyn
Zalew wiślany w okolicy Kadyn © Monica

Dworzec w Tolkmicku z 1867r., ładny architektonicznie ale niestety niezadbany
Dworzec w Tolkmicku z 1867r., ładny architektonicznie ale niestety niezadbany © Monica

Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku
Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku © Monica

Kościół ten został wzniesiony pod koniec XIV w. Został przebudowany w 1900r., kiedy to otrzymał jednorodne wyposażenie neogotyckie.

Bardzo mi się podobał klimat w tym kościółku. Oczywiście na zdjęciu w ogóle tego nie widać. Nie potrafę robić zdjęć we wnętrzach kościołów
Bardzo mi się podobał klimat panujący w tym kościółku. Oczywiście na zdjęciu w ogóle tego nie widać. Nie potrafę robić zdjęć we wnętrzach kościołów © Monica

Popołudniowa drzemka ;-) I tak się buduje polskie drogi...;-)
Popołudniowa drzemka ;-) I tak się buduje polskie drogi...;-) © Monica

Wyjeżdżając z Tolkmicka natrafiłyśmy na taką oto ekipę budowlaną ;-) Widok był naprawdę zabawny: ten pan oto sobie śpi, drugi leży w trawie tuż przy drodze i myślałam, że też śpi, ale jak się do niego zbliżyłam to okazało się że cicho rozmawia przez telefon, więc mu fotki nie zrobiłam. Trzeci stoi w krzaczkach za potrzebą, co jest już bardziej zrozumiałe ;-) Jakiś kilometr dalej był kolejny przedstawiciel ekipy: siedział na dużym kamieniu przy ulicy, machał nogami i się miło uśmiechał ;-) Podobno im bliżej wschodu, tym ludzie się mniej śpieszą i chyba coś w tym jest... ;-) A tak szczerze to myślę, że może jakiś materiałów im zabrakło albo jakiejś decyzji z góry i pewnie czekali...

Dojeżdżamy do Fromborka, w końcu ;-)
Dojeżdżamy do Fromborka, w końcu ;-) © Monica

Pomnik Kopernia i Zespół katedralny we Fromborku
Wzgórze Katedralne we Fromborku © Monica

Fromborskie Wzgórze Katedralne to  średniowieczny zabytek najwyższej klasy.
Na Wzgórzu znajdują się: Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła, obwarowania katedralne, budynki dawnych kanonii, dawny pałac biskupi, Dzwonnica, zwana Wieżą Radziejowskiego, w której mieści się planetarium oraz Wieża Kopernika.
Wyjątkowego znaczenia temu miejscu nadaje postać Mikołaja Kopernika, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył tu i pracował prawie nieprzerwanie od 1510r. aż do swojej śmierci.


Mury obronne na Wzgórzu Katedralnym
Mury obronne na Wzgórzu Katedralnym © Monica

Brama wjazdowa na Wzgórze Katedralne
Brama wjazdowa na Wzgórze Katedralne, tzw. Brama Południowa z XIVw.  © Monica

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku
Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku © Monica

Bazylika jest budowlą gotycką. Powstała w latach 1329 - 1388.

Wnętrze Bazyliki, z 18 ołtarzami bocznymi dla 18 kanoników
Wnętrze Bazyliki, z 18 ołtarzami bocznymi dla 18 kanoników © Monica

Wahadło Foucaulta w Wieży Radziejowskiego
Wahadło Foucaulta w Wieży Radziejowskiego © Monica

Ten przyrząd służy do ilustrowania ruchu obrotowego ziemi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka J.B.L. Foucalta, który pierwszy wykonał doświadczenie, w którym stwierdzono, że płaszczyzna wahań dokonuje wolnego obrotu w kierunku ze wschodu na zachód względem powierzchni Ziemi, czyli nasza planeta musi się obracać.

Opuszczamy Frombork
Opuszczamy Frombork © Monica





Komentarze
daro
| 23:28 niedziela, 26 stycznia 2014 | linkuj Cześć Monika. Przejrzałem sobie Twój blog, ciekawe relacje, szczególnie ta kilkudniowa z Czerwca, ta Wasza fascynacja i chęć poznawania tego, co jeszcze nie zdołałyście zobaczyć i zwiedzić, to wspaniałe. Życzę Tobie i koleżance rowerzystce, aby w 2014 roku, mogłybyście wspólnie poznać wiele ciekawych miejsc w Naszej pięknej Polsce:)) Może kiedyś wpadniemy na siebie na jakimś szlaku rowerowym, kto to wie:) Pozdrawiam:) Daro z Tczewa.
Dynio
| 23:34 wtorek, 21 stycznia 2014 | linkuj Piękna relacja, jako miłośnik kolei zauroczyłem się dworcem w Tolkmicku, piękny zabytkowy gmach. Wspaniały na loft. Może czas pozwoli kiedyś wybrać się w te okolice.
Monica
| 20:04 wtorek, 21 stycznia 2014 | linkuj Dziękuję, z przyjemnością przejrzę Twoją relację z częściowo podobnej trasy :-)
Nefre
| 19:49 wtorek, 21 stycznia 2014 | linkuj Moniczko- tu możesz zobaczyć Święty Kamień http://nefre.bikestats.pl/981824,WARMIA-I-WYSOCZYZNA-ELBLASKA.html
Mirekbiker60
| 19:45 wtorek, 21 stycznia 2014 | linkuj Miło mi że Elbląg może być celem wycieczki:-))Jak na pierwszy raz to i tak dużo zwiedziłyście.
EdytKa
| 19:16 wtorek, 21 stycznia 2014 | linkuj Bardzo ładny ten Frombork :)
Monica
| 15:41 wtorek, 21 stycznia 2014 | linkuj Niestety ze względu na ograniczony czas musiałyśmy ominąć sporo ciekawych miejsc :-( A o owym Świętm Kamieniu nawet nie wiedziałam...
Nefre
| 13:55 wtorek, 21 stycznia 2014 | linkuj Super fotorelacja, też jechałam tą drogą, szkoda, że nie odwiedziłaś Świętego Kamienia który spoczywa w zalewie niedaleko Tolkmicka
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!